समाचार

भारतिय भन्छन : कालापानी नेपालको हो, भारतले छोड्नु पर्छ

काठमाडौं । भारतको प्रतिवादस्वरुप नेपालले पनि नयाँ नक्सा जारी गरेपछि चर्किएको नेपाल–भारत विवाद अझै समाधान भएको छैन । यो अन्तराष्ट्रिय विषय भएकाले छिटै समाधान हुने कुरा पनि छैन । यसैबीच एकजना वरिष्ठ भारतीय पत्रकारले कालापानी सहितको भू–भाग नेपालकै भएको बताएका छन् । भारतीय चर्चित टेलिभिजन आजतक अन्तर्गतको रेडियोसँग शुक्रबार भएको संवादमा आनन्दस्वरुप वर्माले यस्तो बताएका हुन् ।

भारतीय अतिक्रमणमा परेको लिम्पियाधुरा, लिपुलेक र कालापानी क्षेत्र नेपालकै भू–भाग रहेको मत वरिष्ठ पत्रकार वर्माले आजतक मार्फत सार्वजनिक गरेका हुन् । यो विषयलाई दुवै देशले वार्ता गरेर समधान गर्न सकिने पनि उनले बताएका छन् ।

‘कालापानी नेपालको हिस्सा हो,’ पत्रकार वर्माले भनेका छन्,’ सन् १९६२ मा चीनसँग युद्ध हुँदा कालापानीमा राजा महेन्द्र सरकारसँग अनुरोध गरेर भारतले केही समयका लागि सेना राखेको थियो,’ उनले भने, ‘तर त्यहाँ भारतीय सेनाले स्थायी अखडा नै बनाउँदा अहिले अवस्था जटिल भएको हो ।’

कालापानी र लिपुलेकलाई लिएर नेपाल र भारतबीच पुरानो विवाद रहेको समेत उनले बताएका छन् । यो विषय बारम्बार चर्चामा रहेको उनले बताए । ‘दुवै देशका सरकारले यसको समाधानका लागि विलम्ब गरेका छन्,’ उनले भनेका छन्,’ वार्तामा बसेर यसको समाधान गर्नुपर्छ । नेपालको जमिन भारतले लिन चाहँदैन । भारत एउटा ठूलो राष्ट्र हो ।’

उनले भारतले हेपाहा व्यवहार गरिरहे नेपाल कतै ढल्किन सक्ने पनि बताएका छन् ।’ नेपाल चीनतर्फ ढल्किरहेको भारतले सोचेको छ,’ । उनले भनेका छन्,’ दुवै छिमेकी राष्ट्र हुन् । चीन र भारत । भारतले सधैँ यस्तो व्यवहार गरेमा नेपालले सहयोगको लागि कतै न कतै हात फैलाउनु पर्ने अवस्था आउँछ ।’

आजतक रेडियोको उक्त ब्रोडकास्टमा नेपाली भूमिमा भारतीय सैनिक बसेकाले अब यसलाई वार्ताद्वारा समाधान गर्नुपर्नेमा जोड दिइएको छ । यदि भारतले ढिला गरे नेपाल चीनको पोल्टामा पुग्ने चिन्ता पनि जाहेर गरिएको छ ।

Related Articles

Back to top button
Close