भिडियो

भारतीय सेनाको आँखा छल्दै पत्रकार यसरी पुगे लिपुलेक ( भिडियो हेर्नुहोस )

भारतीय सेनाको आँखा छल्दै पत्रकार यसरी पुगे लिपुलेक

गत शनिबार भारतले आफ्नो देशको नयाँ नक्सा सार्वजनिक गर्‍यो । त्यो नक्समा नेपालको कालापानी, कालापानी र लिम्पियाधुरा आफ्नो भूमिमा समावेश गरेको छ । यसै घटनालाई लिएर नेपालका विभिन्न ठाउँमा भारतविरुद्ध आन्दोलन जारी छ ।सुदूरपश्चिम प्रदेशको दार्चुला जिल्लाको व्याँस गाउँपालिकामा रहेको केही भूभाग भारतले सार्वजनिक गरेको नयाँ नक्सामा परेको गाउँपालिकाको अध्यक्ष दिलिप बुढाथोकीले बताए । ‘अहिलेको विवादित क्षेत्र भनेको कालापानी, लिम्पियाधुरा व्याँस गाउँपालिकाको १ नम्बर वडा हो,’ अध्यक्ष बुढाथकोकीले भने, ‘व्याँस गाउँपालिकाको वडा नम्वर १ अर्थात साविकाको व्यास गाउँविकास समितिको छ्याङरुक गाउँदेखि ८/१० किलोमिटर टाढा कालापानी पर्छ ।’नेपाली भूमि कालापानी, लिपियाधुरा र लिपुलेक भए पनि भारतीय अधीनमा छ । लिपुलेक दुई वटा छन् । एउटा लिपुलेक नेपालको अर्को भारतको अधीनमा थियो । भारत जारी गरेको नयाँ नक्साले नेपाली अधीनमा रहेको क्षेत्रलाई पनि भारतमा समावेश गरेको छ ।

दार्चुलामा रहेको नेपाल भारतको सिमानाको एक नम्बर पिल्लरमा विवाद छैन । जुन क्षेत्र पहिलो लिपुलेकमै पर्छ । जिरो नम्बर पिल्लर भएको लिपुलेकको कुनै पनि नाम निशाना नभएको अध्यक्ष बुढाथोकीले बताए। उनका अनुसार कालापानीको लिपीधुरा भन्ने ठाउँमा जिरो नम्बर पिल्लर हुनुपर्ने हो । तर, त्यहाँ पिल्लरको कुनै निशाना छैन ।‘त्यो कालापानीमा हामी जान पनि सक्दैनौं । त्यहाँ भारतीय सेनाले हामीलाई जान पनि दिँदैन,’ अध्यक्ष बुढाथोकीले भने, ‘भारतले जारी गरेको नक्सामा हिजो भारतको अधीनमा नरहेको क्षेत्र पनि समावेश भएको छ ।कालापानी हाम्रै हो ! बुढाथोकीले कालपानीमा बसोबास गर्दै आएका बुढापाकाहरु त्यस क्षेत्र नेपालको भएको बताए । त्यहाँका पुराना सरकारी कागजपत्रमा पनि नेपाल नै भएको उल्लेख छ। भारतको पुरानो नक्सामा पनि नेपालमै छ ।तर, भारतको नयाँ नक्सामा मात्र हाम्रो कालापानी, लिपियाधुरा, लिम्पियापुर हराएको अध्यक्ष बुढाथोकीले बताए । ‘भारतले जारी गरेको नयाँ नक्सामा मात्र हाम्रो कालापानी, लिपियाधुरा, लिम्पियापुर हराएको छ,’ अध्यक्ष बुढाथोकीले भने, ‘तर, धेरै प्रमाणहरुले कालपानी नेपालकै भएको देखाउँछ ।भारतको अवरोधकालापानी क्षेत्रको स्रोत साधन पनि नेपालले प्रयोग गर्न पाएको छैन । स्थानीय सरकार गठनपछि यस क्षेत्रमा पैदलमार्ग निर्माण गर्दा खोज्दा भारतीय पक्षले अवरोध गर्ने प्रयास गरेको अध्यक्ष बुढाथोकीले बताए ।

Related Articles

Close