समाचार

भारतले नक्शा नबदले अब चीनले यस्तो कडा ए’क्सन लिएर नेपालको भू’मि फिर्ता दिलाउने, हेर्नैपर्ने भिडियो

भारतले हालैमात्र आफ्नो देशको नयाँ नक्सा सार्वजनिक गरेको छ । जसमा नेपालको कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा समावेश छन् ।नेपालको भूमिलाई आफ्नो नक्सामा राखेपछि यसको नेपालका सत्तारुढ, वि’पक्षी, अन्य राजनीतिक दल र विभिन्न समूहबाट वि’रोध भइराखेको छ । सरकारले कालापानी नेपालकै भूभी भएको भन्दै भारत सरकारले हालै प्रकाशित गरेको नयाँ नक्साकाप्रति आपत्ति जनाइसकेको छ । भारतको नयाँ नक्सालाई लिएर नेपालमा व्यापक वि’रो’ध च’र्किएपछि बिहीबार भारतले नक्साबारे आफ्नो धारणा सार्वजनिक गरेको छ । नेपालसँगको सी’मा परिमार्जन नगरेको भारतको दा’बी छ । नक्सामा नेपाली भूमि नसमेटिएको उसको भनाइ छ ।

भारतले आफ्नो स्पष्टिकरणमा सीमा वि’वादमा दुई देशको संयन्त्रमार्फत समाधान गर्न सक्ने बताएको छ । तर भारतको यस्तो स्पष्टिकरण प्रतिवाद मात्र भएको पूर्वनेपाली राजदूत हिरण्यलाल श्रेष्ठ बताउँछन् । ‘कालापानीको सी’मा वि’वाद बोरे भारतको स्पष्टिकरण झन् ख’तर’नाक छ,’ श्रेष्ठ भन्छन्, ‘भारतको यस्तो जवाफ कालापानी पहिले पनि आफ्नै रहेको र अहिले पनि आफ्नै भएको अ’डान लिनु हो ।’यो समाचार आजको अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकमा छ ।

चीन र भारतको प्रतिस्पर्धा र प्रतिद्वन्द्वमा कालापानीको भूराजनीतिक र र’णनीतिक महत्व छ । नेपालका लागि कालापानी राष्ट्रिय सीमाको अ’तिक्र’मण हो । सरकारको पहिलो प्राथमिकता आफ्नो क्षेत्रीय अखण्डतालाई जोगाउनु हो । यसका लागि सीमा अ’तिक्र’मण रोक्नै पर्छ । तर यो काममा नेपाल सरकार कमजोर देखिन्छ। वि’वादित स्थानमा भारतीय सेनाले अ’ड्डा जमाएर बसेका छन् । नेपालले ती सेनालाई आफ्नो सी’माबाट फर्काउन सकेको छैन । श्रेष्ठ भन्छन्, ‘सेना फर्काउन नसकेकै कारण भारतीय सेनाकोक’ब्जामा रहेको कालापानी अहिले भारतकै नक्सामा गा’भ्ने दु’स्प्रयास भयो ।’

Related Articles

Close