समाचार

परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीको भारतिय मिडिया मा कालापानी बाट भारतिय सेना फिर्ता जान चेतावनी दिए

परराष्ट्रमन्त्री प्रदीप ज्ञवालीले भारतकै अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको अखबारलाई दिएको अन्तरवार्तामा भारतीय सेनाले कालापानी छाड्नुपर्ने बताएका छन् । भारतको अंग्रेजी दैनिक द हिन्दूलाई दिएको अन्तरवार्तामा परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले सीमा विवाद वार्ताको माध्यमबाट समाधान गर्नुपर्नेमा जोड दिए । द हिन्दूका लागि केल्लोल भट्टाचार्जीले लिएको अन्तरवार्ता द हिन्दूको अनलाइन संस्करणमा बुधबार प्रकाशित गरिएको छ ।

अन्तरवार्ताका क्रममा परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले ऐतिहासिक दस्तावेजका आधारमा कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा नेपालकै भएको प्रमाणित हुने दावी गर्दै यो भूमि नेपाललाई फिर्ता दिएर जान भारतलाई आग्रह गरेका छन् । यो पुरानो विवाद भारतले नै बल्झाएको परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले बताए । भारतले नयाँ राजनीतिक नक्सा जारी गरेर यो विषय बल्झाएको परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले बताए ।

दुई देशका प्रधानमन्त्रीस्तरबाट सहमति भएर बनेको विदेश सचिवस्तरीय संयन्त्रको बैठकका लागि मिति तोक्न नेपालले गरेको प्रस्तावलाई पनि भारतले बेवास्ता गरेको परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले आरोप लगाए । भारतले नेपालका राजदूतलाई उच्च तहको भेट दिन अस्वीकार गरिएको विषयमा सोधिएको प्रश्नमा ज्ञवालीले त्यस्तो अवस्था सिर्जना नभएको बताएका छन् । उनले भनेका छन्, ‘हाम्रो राजदूतको भारतीय अधिकारीसँगको भेटघाटको सन्दर्भमा केही मिडियामा आएको जस्तो परिस्थिति भएको होइन ।’

स्मरणीय छ परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीको अन्तरवार्ता प्रकाशित भएकै दिन भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले नेपालका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीसँग टेलिफोनमा कुरा गर्न अस्वीकार गरेका छन् । नेपालले आफ्नो संविधान संशोधन गर्न लाागेकोबारे सोधिएको प्रश्नमा परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले संविधान जमिनको आधारभूत कानुन भएकोले संशोधन गर्न लागिएको जवाफ दिएका छन् ।

Related Articles

Back to top button
Close