समाचार

खुल्यो नया पोल : ओलि सग १० अर्वको हिसाब माग्दै बिदेशीले गरे प्रदशन

काठमाडौं, जेठ ३१

कोरोना रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि भएको खर्च विवरण पारदर्शी बनाउन भन्दै गरेको सरकारविरोध प्रर्दशनमा विदेशीको समेत सहभागीता रहेको खुलेको छ । संविधानमा नेपालको नक्सा समेटिने दिनमात्रै प्रर्दशन नगर्न गरिएको आमसर्वसाधारणको आग्रह विपरित उनिहरुले शनिबार पनि काठमाडौंमा प्रदर्शन शुरु गरेका छन् ।

माइतीघर क्षेत्रमा गरिएको प्रर्दशनमा १० अर्बको हिसाब मागलाई प्रमुख मुद्दा बनाएका छन् । तर, सरकारले सो हिसाबकिताब पारदर्शी तरिकाले सार्वजनिक गरिसकेको छ । त्यसको विस्तृत विवरण भने सरकारी आधिकारिक हिसाब राख्ने संस्था महालेखा परिक्षकले सार्वजनिक गर्नेछ ।

तर, सो समुहले गरेको प्रर्दशनबाट आज चार जना विदेशी नागरिक समेत पक्राउ परेपछि रहस्य थप खुल्दैछ । कसको प्रायोजनमा आन्दोलन भईरहेको छ भन्ने कुरा शुक्रबारबाट सो समुहमा देखिएको मतभेदबाट पनि प्रष्ट हुन थालेको छ । विगतमा संविधान जारी हुँदा नेपाललाई भारतले लगाएको नाकाबन्दीको समर्थन गर्ने समुह, नेपालमा कम्युनिष्ट सरकार आएको भन्दै विरोध गर्ने संघसस्थाहरुका प्रतिनिधि सहभागी हुन थालेको खुलेको छ ।

जसले गर्दा यो आन्दोलनको नेतृत्व कसले लिएको भनेर अहिलेसम्म पनि खुलाउन सकेका छैनन् । युवाले भनिएको आन्दोलनमा कुनै नेतृत्व नहुनु भनेको बेलगाम विनाको घोडा जस्तै हो । प्रदर्शनस्थलबाट चार जना विदेशी नागरिक र एक जना नेपालीलाई नियन्त्रणमा लिएको प्रहरीले जनाएको छ । नियन्त्रणमा लिइएकालाई नगर प्रहरीमा राखिएको छ ।

प्रहरी स्रोतका अनुसार प्लेकार्ड बोकेरै प्रदर्शनमा उत्रिएका उनीहरुलाई माइतीघरमण्डलबाट नियन्त्रणमा लिइएको हो । पक्राउ पर्नेमा क्यानेडियन, चिनियाँ, अस्ट्रेलियन, अमेरिकन र फ्रेन्च नागरिक रहेका छन् । ती विदेशी नागरिकहरुसँगै अन्य केही नेपालीलाई पनि प्रहरीले पक्राउ गरी हिरासतमा लिएको छ । नेपालको कानुनले विदेशी नागरिकलाई कुनै पनि राजनीतिक सभा, सम्मेलन र प्रदर्शनमा भाग लिन निषेध गरेको छ ।

Related Articles

Back to top button
Close